Genel Bilgiler


Amaç ve Kapsam

Bu rehber toplu yaşam alanları ile ilgili mevzuat, Site yönetim Yönetim Planı ve daha önemlisi kat maliki ve sakinlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak daha temiz, daha güvenli ve daha kaliteli iyi bir ortamda yaşamanızı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

Acarlar Sitesi 871 konut, 66 villa, 54 dükkandan oluşan toplam 991 bağımsız bölümden oluşmakta; Kat Mülkiyeti Kanunu, tapuya tescilli işletme planı, Genel Kurul Kararları, yürürlükteki yasa ve mevzuat hükümlerine uygun olarak yönetilmektedir.

Sitede toplu yaşamın düzenini sağlamak, site kapsamındaki gayrımenkuller ile ortak alanların devamlılığının sağlanması ve sürdürülebilir bir yaşam kalitesine ulaşabilmesi için belli kurallarının olması ve bu kurallara yaşayanların uyması gerekmektedir.

Bu kurallara uyum; komşuluk hukukuna saygıyı, huzurlu, yeşil, sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşamayı, sosyalleşerek yaşamı daha anlamlı kılmayı, başta geleceğimiz olan çocuklarımız olmak üzere hepimize daha güvenli bir ortam yaratmakla kalmayacak aynı zamanda evlerimizin değerini de arttıracaktır.

Site sakinleri birbirlerine karşı Medeni Kanunda düzenlenmiş bulunan komşuluk hukuku kurallarının gereklerine uymak ve iyi komşuluk ilişkilerinin gerektirdiği tavır ve davranışlarda bulunmakla yükümlüdürler.

Site sakinleri gerek kendi bağımsız bölümlerini ve gerekse ana taşınmaz ile bunlardaki ortak yerlere ait hakları kullanırken iyi niyet kuralları çerçevesinde, Site Yönetim planının emir ve yasaklarına, Genel Kurul, Site Yönetim Kurulu kararlarına tam olarak uymak ve ilgili personelin uygulamalarına yardımcı olmak zorundadırlar.


Ulaşım
Sarıyer Merkezinden Sarıyer Kilyos yolu üzerinde 2.7 km’de yer alan sitemiz Hacıosman metro istasyonuna 8 km, Levent bölgesi iş ve alış veriş merkezlerine 12 km, Atatürk hava alanına 45 km, Koç Üniversitesine 7 Km uzaklıkta yer almaktadır.

Site yönetimince Site - Sarıyer arası kolay ulaşımı sağlamak için ücretsiz servis hizmeti verilmektedir. Mevcut uygulamada haftanın 4 günü 19 servis, Çarşamba günleri 27 servis Cumartesi günleri ise 10 servis yapılmaktadır.

Ayrıca Sitemize Sarıyer - Koç Üniversitesi Sarıyer - Kilyos minibüsleri ve 150 154 hat nolu İETT otobüsleri ile ulaşılmaktadır.


Jeolojik Yapı
İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan jeoteknik, temel ve üst yapı etüdü raporuna göre: sitemizin bulunduğu arazi parçası, yüksek dayanım özellikleri gösteren Trakya formasyonu içerisinde yer almaktadır. Yapılan temel kazılarında ortam kuru özelliktedir. Bu nedenle yamaç duyarlılığı ve kaya ortamının taşıma gücü artmaktadır. Doğal yamaç eğimleri oldukça dik olmasına rağmen, herhangi bir stabilite bozulması, kayma ve heyelan tehlikesine maruz değildir.

Binalarda yapılan kontrolerde yapıların taşıyıcı sistemlerinde ve dolgu duvarlarında herhangi deprem hasarı bulunmamaktadır. Arazinin, Marmara Denizi'nin içinden geçen Kuzey Anadolu fay hattına olan uzaklığı, jeolojik yapısı, statik hesaplamalarda zemin emniyet gerilmesinin güvenli alınmış olması, binalarda hazır beton ve kaliteli demir kullanılmış olması ve İstanbul civarında bugüne kadar yaşanmış depremlerden etkilenmemiş olması, bu konutların benzer büyüklükteki depremlerden en az oranda etkileneceği kanaatini oluşturmuştur.


Yerleşim Bilgileri
Sitemiz, Uyum sitesi ile birlikte 230.000 m2 lik bir alanda yer almakta 6 pafta 226 parsel üzerinde, E tipi 63 blokta 871 bağımsız bölüm, X tipi 34 villada 66 bağımsız bölüm, Ticari ve sosyal alanlardan oluşmaktadır. Site içerisinde çocuk parkları, eczane, kuaför, kasap, pastane, pizza ve yemek merkezleri, market, butik, tekel, emlak ofisleri, Sarıyer Doğa Koleji, Coliseum Aktif Spor ve yaşam merkezi bulunmakta bünyesinde fitness, sauna, Türk hamamı, açık-kapalı havuz barındırmaktadır.


Site Yönetimi İle İlgili Hususlar:
» Siteye yeni taşınan sakinlerin site sakinleri bilgi formunu doldurup yönetime verilmesi gereklidir.
» Sitede görevli personelden görevleri dışında özel hizmet talep edilmemelidir.
» Tatil veya başka amaçlarla uzun süre evinde olmayacak bağımsız bölüm sakinlerinin emniyet açısından gitmeden önce Site müdürlüğüne bilgi vermesi, mümkünse ulaşılabilecek adres ve telefonlarını bırakması tavsiye olunur.
» Ortak kullanım alanlarındaki sorunlar Site Yönetimine bildirilmeli ve takip edilmelidir
» Sitede oturan bağımsız bölüm sakinlerine Site Yönetimi olarak güvenlik, temizlik, bahçe işleri ve teknik işlerle ilgili hizmet verilecek, Yönetim olarak Site Yaşam Rehberindeki kurallara uyulması, yönetim personelinin siz Sayın Site Sakinlerine daha iyi bir hizmet vermesine olanak sağlayacaktır.

Siteyi ilgilendiren konuların en kısa sürede ve sorunun büyümesini beklemeden paylaşılması hizmet kalitesini arttıracaktır. Site yönetim telefon numarası; 0212 342 04 50’dir.


Yerleşim Yeri Bildirimleri (İkametgahlar):
» Sitede ikamet edenlerin sakinlerin kimlik ve adres bilgilerini site yönetiminde bulanan formları doldurmak suretiyle bildirmeleri, değişiklikleri 20 iş günü içinde güncellemeleri gereklidir.

Posta ve Kurye Hizmetleri:
» Posta evrakları ve kurye paketlerinin teslimatı ilgli firmalar tarafından site sakinlerinin adreslerine yapılmaktadır. Bu gönderilerin Güvenlik ve hizmetli personelce teslim alınması yasaktır.


Yangına Karşı Güvenlik:
» Yangın riskine karşı bloklarda yangın tüpleri bulundurulmaktadır. Yangın anında, görev başındaki güvenlik elemanları ve blok görevlileri ilk müdahaleyi yapacaklardır.
» Yangın ihbarınızı da ALO İTFAİYE 110 Güvenlik 0212 342 25 73 Büyükdere İtfaiye 0212 242 18 61 nolu tefonlara yapmanız önemle rica edillir.

Aidat Ödemeleri:
» Site genel kurulunca onaylanan yıllık işletme projesine göre belirlenen aidatların ilgili ayın son gününe kadar ödenmesi gereklidir.
» Gecikmiş aidat borç bakiyelerine aylık %5 gecikme zammı uygulanmaktadır.
» İki aydan fazla gecikmeler için avukatımız aracılığı ile ihtar mektubu gönderilmekte akabinde hukuki takip başlatılmaktadır
» Aidat ödemeleri haricinde Yıllık işletme projesi dışında yapılacak harcamalar Blok sakinlerinin muvafakati alınarak Yönetim Kurulu kararı ile yapılmakta blok sakinlerinin hesaplarına ayrıca yansıtılarak tahsil edilmektedir. Aidat ve proje dışı harcamalar haricinde blok temsilcilerince ayrıca para toplanması yasaktır.