Ortak Alanlar


Yeşil Alanlar:
» Ortak alan ve yeşil alanlara dikilecek ağaçların türleri site yönetimi tarafından tespit edilir. Bu karara aykırı olarak ve gerek sitenin genel görünümü ve gerekse diğer bağımsız bölümlerin görüşünü etkileyecek şekilde ve boyda büyüyecek ağaç dikilemez.
» Çiçekler koparılmamalı ve bitkilere zarar verilmemelidir.
» Ortak bahçe alanlarına site sakinleri tarafından herhangi bir bitki dikilmemelidir.
» Yeşil alana sigara izmariti ve benzeri kirletici maddeler atılmamalıdır.
» Mevcut yeşil alandaki bitkiler kesinlikle sökülmemeli üretmek maksadı ile örnek alınmamalıdır.
» Bağımsız bölüm ve ortak mahallere doğal mimari ve estetik görünümü bozacak şekilde direk, levha, tabela, reklam panosu, uydu anteni ve benzeri şeyler asmak, çakmak, dikmek, tanıtıcı bayrak, şema asmak, aşırı ve rahatsız edici şekilde göz alıcı aydınlatma yapmak, çadır, çardak vb şeyler kurmak yasaktır.


Otoparklar :

» Sitedeki trafiğin, otoparkların yönetimi başta Site Yönetiminin sorumluluğundadır. Bu konuda alınacak kararlara ve kurallara uyulmalıdır.
» Site sakinleri, araç park alanlarında araçlarını işaretlenmiş olan sarı çizgiler arasına özenle park ederek diğerlerinin hakkına tecavüz etmemek için özen göstermelidir.
» Birden fazla aracı olan site sakinleri sık kullanmadıkları araçlarını diğer komşuların araçlarını da düşünerek E 55 karşısında bulunan boş alana park etmeleri tavsiye edilir.
» Araç içindeki çöp ve kül tablaları sokaklara boşaltılmamalıdır.
» Site içinde araç yıkama, yağ değiştirme, çevreyi kirletici onarım ve paspas temizlikleri yapılmamalıdır.
» Site içinde park halindeki araçların çizilmesi (top, bisiklet v.b çarpmalar) darp edilmesine sebebiyet veren kişi ve kişiler, ebeveynleri ile birlikte sorumludurlar. Bu durumların oluşmaması için çocuklara gerekli bilinçlendirme ve eğitimin ebeveynleri tarafından verilmesi önem arz etmektedir.
» Otoparklardaki araçların camlarının kapalı bırakılmalı ve cep telefonu, dizüstü bilgisayar, vb. kıymetli eşyalar görünür şekilde bırakılmamalıdır.
» Otopark içindeki araçların üzerinde anahtar bırakılmaması, araç kapılarının araç terk edildiğinde kilitli bulundurulması hırsızlıklara karşı kişisel önlemler arasında değerlendirilmektedir.
» Araç anahtarları hiçbir nedenle sitede görevli güvenlik, temizlik ve teknik personele emanet edilmemeli, olası olaylar konusunda sorumluluk anahtarı teslim eden site sakinine ait olacağı düşünülmelidir.
» Araç park ederken ambulans, yangın aracı vb. acil durum araçlarının geçişi engellenmeyecek şekilde park edilmelidir.
» Bloklara geçiş sağlayan ara yollara park edilmemelidir.
» Tüm ziyaretçi ve diğer amaçlarla siteye gelen kişilerin davranış ve kurallara uymaları ile ilgili sorumluluk ilgili site sakinine aittir.
» Site içerisinde bütün araçlar için hız limiti azami 20 km’dir.Site içerisinde hızlı araç kullanmak, gece korna çalmak ve yüksek sesle müzik dinlemek yasaktır.


Çocuk Parkı:

» Çocuk oyun parkları ve spor aletleri alanlarında 6 yaşın altındaki çocuklar, yalnız başına refakatsiz bırakılmamalıdırlar
» Emniyet, sağlık, güvenlik ve kaza sorumluluğu ailenindir. Çocuk oyun alanı aletlerini 12 yaşından büyük çocuklar kullanamaz.
» Parklar Gün batımından sonra Güvenlik personelince kapatılır
» Oyun Parklarında bulunan oyuncak ve diğer aletlere zarar verilmemesi kullanım amacına göre kullanılması önemle rica olunur